Понятието „функционална грамотност“ – същност и ключови характеристики. Видове функционална грамотност. Съвременни стратегии за развиване на функционалната грамотност, включително четивна грамотност, както и умения по математика и природни науки. Методи за насърчаване на функционалната грамотност у учениците чрез интерактивни подходи, дигитализация на образователния процес и проектно-базирано обучение. Развитие на умения за учене и прилагане на знанията в ежедневието.
Функционалната грамотност е едно от най-важните умения на 21-ви век, като тя е от съществено значение във всяка област на човешката дейност. Според международното проучване PISA 2018, българските ученици срещат трудности в прилагането на знанията си в реалния живот. Това обучение цели да помогне на учителите да развият у своите ученици способности, които ще им позволят да се справят успешно с предизвикателствата на съвременния свят.
Курсът разглежда съвременни концепции и основни характеристики на функционалната грамотност, както и практически начини за нейното изграждане в училище. Участниците ще научат разнообразни методи и подходи за формиране на умения за учене и приложение на знанията в реални ситуации.
учители, директори, заместник-директори, училищни психолози, ресурсни учители, педагогически съветници, възпитатели, ИКТ ръководители, спортни треньори и цели педагогически екипи.
Обучението е подходящо за присъствено провеждане.
1 кредит
16 часа – частично присъствена (8 ч. присъствена и 8 ч. дистанционна)
Подходящо за учители, директори, заместник-директори, училищни психолози, ресурсни учители, педагогически съветници, възпитатели, ИКТ ръководители, спортни треньори и цели педагогически екипи.
Обучението е подходящо за провеждане в присъствена форма.
85 лв. с ДДС